Advertising Console

  LİBYA ATEŞ ALTINDA

  Repost
  ANADOLU AJANSI

  ANADOLU AJANSI

  989
  4 598 izlenme

  4 yorum

  Halkin_Medyasi
  Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, bu akşam Libya'ya karşı başlatılan harekâtla ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında "Diplomasiye ve barışa şans verilmesi gerekir" diyen Kurtulmuş, "Libya halkı, Ne Kaddafi'nin barbarlığını ne de NATO'nun saldırganlığını hak etmektedir" dedi. Kurtulmuş, Türkiye'nin, Libya konusunda aynen Füze Kalkanı meselesinde olduğu gibi diplomatik açıdan devre dışı bırakıldığını da belirtti.

  Has Parti'nin Libya konusundaki görüşlerini kamuoyu ile paylaşan Kurtulmuş, 8 maddelik tespit yaptıktan sonra 4 maddelik çözüm önerisi sundu. Kurtulmuş'un tespit ve önerileri şöyle:

  Has Parti olarak tespitlerimiz

  1. Muammer Kaddafi'nin Libya halkına karşı yürüttüğü saldırılar şimdiye kadar durdurulmalıydı.
  Halkin_Medyasi5 yıl önce
  Halkin_Medyasi
  2. Kaddafi'yi bugüne kadar büyüten ve onu kendi halkına karşı acımasız bir despot yönetici haline getiren batılı büyük ülkeler ve batılı büyük şirketlerdir. Kaddafi'nin saldırganlığında onların da payı bulunmaktadır.

  3. Libya'da akan kanın durdurulması için İslam ülkelerinin ve Türkiye'nin çoktan inisiyatif üstlenmesi gerekirdi. Kaldı ki Libya bu konuda Türk hükümetinin devreye girmesine hazır olduğunu açıklamıştı.

  4. Bu akşam başlatılan saldırılarla açıkça görülmüştür ki; Türkiye, maalesef Libya konusunda Füze Kalkanı meselesinde olduğu gibi diplomatik açıdan devre dışı bırakılmıştır. Bu gelişme, bölgede büyük güç olduğunu iddia eden ülkemiz açısından kabul edilemez bir durumdur.

  5. BM'nin Libya hava sahasının uçuşa kapatılması ile ilgili kararı yerindedir ancak bu karar, kara harekâtına, saldırıya ve işgale hiçbir şekilde zemin teşkil edemez.
  Halkin_Medyasi5 yıl önce
  Halkin_Medyasi
  6. ABD, İngiltere, Fransa ve müttefiklerinin esas amacının Kaddafi'nin zulmünü durdurmak olmadığı; Libya'nın zengin kaynaklarına el koymak ve Afrika'daki emperyal amaçlarını canlandırmak olduğu anlaşılmaktadır.

  7. Daha önce, Darfur sorununu uluslararası alana taşıyan batılıların, sorunu çözmek yerine Sudan'ın bölünmesini sağladıkları gibi şimdi de benzer bir yöntemle Libya'nın bölünme sürecini başlatacaklarından endişe etmekteyiz.

  8. Libya halkı, Kaddafi'nin barbarlığı hak etmediği gibi NATO'nun saldırısını da hak etmemektedir. Ne Kaddafi'nin barbarlığı ne de Nato'nun saldırganlığı! Saldırının ilk saatinde yüzlerce füzenin atılmış olması sivillerin bu süreçte ciddi şekilde olumsuz etkileneceğini göstermektedir.
  Halkin_Medyasi5 yıl önce
  Halkin_Medyasi
  Has Parti olarak tekliflerimiz:

  1. Libya'da kan, savaş, saldırı durdurulmalıdır. Libya'nın egemenliğine ve Libya halkının kendi kendini yönetme hakkınsa saygı gösterilmelidir.

  2. Diplomasiye ve barışa şans verilmelidir; bu konuda herkes acilen üzerine düşeni yapmalıdır. Derhal ateşkes ilan edilmelidir.

  3. Türkiye, acilen arabuluculuk rolünü üstlenmelidir. Üyesi olduğu NATO'yu toplantıya çağırmalıdır. Ve üyesi olduğu halde, kendisine danışılmadan nasıl böyle bir harekâta girişildiğinin cevabını istemelidir.

  4. Türkiye, daha fazla kan akmadan, barışı sağlamak için uluslararası bir konferansa öncülük etmelidir.
  Halkin_Medyasi5 yıl önce