HATIRLA SEVGİLİ UNUTULMAZ TÜRK SANAT MÜZİĞİ İKİ AKERDEON hd

10 599 izlenme
  • Bilgi
  • Embed
  • Ekle
Hatırla ey peri o mesut geceyi
Çamların altında altında verdiğn buseyi
Beni mecnun ettin sende olasın
Aşkımı inkar edersen allahtan bulasın
Bana sen öğrettin bu aşkı sevdayı
Ne çabuk unuttun beni senden hercai
Beni mecnun ettin sende olasın
Aşkımı inkar edersen allahtan bulasın
Kamelyalı Kadın romanından esinlenerek yazdığı La Traviata, edebiyata dayalı operanın en tanınmış örneklerindendir; Carmen ile birlikte gerçekçilik okulunun öncülerinden birisidir.

Bu dönemde bestelediği diğer ünlü operaları şunlardır: Sicilya Vesperler Gecesi Katliamı (I Vespri siciliani), Aroldo, Simon Boccanegra, ve Maskeli Balo (Un Ballo in Maschera).

Verdi, 1859’da Parma Meclisi’ne Busetto temsilcisi olarak girdi. 1861’de ise İtalyan Parlamentosu’na seçildi. Parlementer olarak yaptığı ilk katkı, İtalya’nın müzikal kurumlarının koordine edilmesi ve devletle olan ilişkilerinin saptanması konusunda önerilerdi. 1865’de parlamentodan çekildi.

1862’de Kaderin gücü (La Forza del Destino) operasını St. Petersburg’da sahneledi. 5 yıl opera yazmaya ara verdikten sonra, 1867’de Don Carlos operasını yaz
Beni mecnun ettin sende olasın Aşkımı inkar edersen allahtan bulasın Bana sen öğrettin bu aşkı sevdayı Ne çabuk unuttun beni senden hercai Hatir Ansiklopedi En yeniler bilgiler Populer bilgiler Güncel bilgi Kategoriler Osmanlı Devleti Türkiye İstanbul Ankara Tarih Coğrafya Felsefe Fizik Kimya Biyoloji Biyografi Rastgele Bilgi kapat dinle için en az Windows Media Player 10 veya üzeri versiyon ihtiyaç duy Son sürümü yükle için tık

0 yorum