Advertising Console

  Eylemci Ninenin İsyanı

  Repost
  Gplay

  Gplay

  444
  2 388 izlenme
  Adana'da 3 okulun yanına kurulmak istenen baz istasyonunu protesto etmek için 80 yaşındaki bir nine mahalle sakinlerini harekete geçirmek için yoğun çaba sarfetti. Mahalle sakinleri eyleme gelmeyince yaşlı nine, çocukları göstererek, "Bunlar kurban olsun, varsın da radyasyon çalışsın, hepsi gebersin" diyerek tepki gösterdi.
  Merkez Yüreğir ilçesi, Dadaloğlu Mahallesi'nde Eczacı Odası Anaokulu, Sabancı Ailesi İlköğretim Okulu ve yapımı devam eden lise binasının yanına kurulmak istenen baz istasyonu mahalleliler tarafından tepkiye neden oldu.
  Protesto eylemini organize eden 80 yaşındaki Yıldız Uzan, eyleme gelmeyen mahalleliye de tepki gösterdi. Kızının yardımıyla bastonuyla eylem alanına gelen nine, daha sonra evlerinin önünde bekleyen vatandaşlara eyleme katılmaları için seslendi. Ancak nineye kimse cevap vermeyince onlara tepki gösterdi. Yıldız nine, eyleme gelmeyen vatandaşlara, "Dinlenmeyin işte ne varda orada duruyorsunuz kız. Allahım yarabbim. Kız gelsenize. Bunlar kurban olsun. Radyasyon varsın çalışsın bunların hepsi gebersin. Biri çıkıp da gelip bağırmıyor. Karşıda ayakta duruyor gelmiyor." diye tepki gösterdi.
  Bu arada okuldan dağılan öğrenciler de veliler tarafından tek tek evine götürüldü. Öğrencilerin gelecekte kanser olmaması için mücadele verdiğini söyleyen Yıldız nine, "Bütün veliler çocuklarını alıp gidiyor. Ben onlar için eylem yapıyorum. Gelsenize kör olmayasıcılar" dedi.
  Yıldız nine daha sonra yaptığı açıklamada, "Bizim haberimiz olmadan bu baz istasyonunun direkleri dikildi. Eğer haberimiz olsaydı, burayı yaptırmazdık. Bir evlat yetiştirin bakim 20 yılda zor yetişiyor. Günah değil mi baz istasyonunu buraya dikiyorlar. Bunu yetkililer diktirmesin. Sağlığımız için dikilmesini istemiyoruz. Biz doktora nasıl gideceğiz. Yarın kanser olsa çolumuz çocuğumuz nasıl doktora gideceğiz. Zor yetiştirdik bu zamana kadar. Çevrede anaokulu, ilköğretim okulu ve lise var. Okul dolu burada. Bu çocuklar ne olacak" diye konuştu...