Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Rusya Başkonsolosluğu Önünde Protesto

9 yıl önce1.8K views

Gplay

Gplay

İSTANBUL - Rus-Kafkas Savaşı sonrasında Çerkezler'in Osmanlı İmparatorluğu'na sürülmesinin 145. yıldönümü nedeniyle Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan yaklaşık 200 Kafkas eylem yaptı.
İstiklal Caddesi'nde bulunan Rusya Konsolosluğu önünde toplanan grup, "Bağımsız Çerkezya, bağımsız Kafkasya", "Katil Rusya Kafkasya'dan defol" ve "21 Mayıslar devam ediyor" şeklinde sloganlar atıp, pankart taşıdı. Konsolosluk önündeki eylemde Kafkaslar 21 Mayıs 1864'teki olaylar sırasında hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Grup adına açıklama yapan Birleşik Kafkasya Derneği Sözcüsü Ahmet Ju, "Rus Çarlığı tarafından Kafkas-Rus Savaşlarını bitiş tarihi olarak kabul edilen 21 Mayıs 1864 Kafkasya haklarına karşı yüzlerce yıl diplomatik bir biçimde, savaşçı sivil ayrımı yapılmadan uygulanan acımasız bir soykırımın tarihidir. Bugün vatanlarından kopartılarak Osmanlı Devleti'ne sürgün edilenlerin torunları olan bizler soykırımın etkilerinde yaşamaya devam ediyoruz. Psikolojik baskı altında tutulan Adige halkı tarihi vatanında azınlık durumuna düşürülmüş ve üç yönetim birimine bölünerek parçalanmıştır. Sürgün Kafkasyalıların torunları olarak Adigelilerin anavatana dönüş hakkı Kremlin rejimine hizmet eden bürokrasi ile engelleniyor" dedi.
Orhan Yılmaz isimli bir Kafkas ise 1864'ün Kafkasya halkı için çok acı bir gün olduğunu ifade ederek, "Kafkasya halklarının kendi istekleri dışında vatanlarından sürgün edildikleri bir gündür. Sürülen insanların yarısının karaya çıkamadan denizde öldüğü bir gündür. Sürgündeki insanların talebi, bunun bir soykırım olarak tanınmasını istiyoruz. Diaspora'da yaşayan Kafkas kökenli insanların çifte vatandaşlık hakkı ile kendi vatanlarına geri dönebilme, kendi anavatanların özgürce yaşayabilmelerini istiyoruz" şeklinde konuştu.
Kafkasevi Sosyal Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Erol Karayel ise tekrar anavatanlarına dönmek istediklerini ifade etti.

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Rusya Başkonsolosluğu Önünde Protesto
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x9dvp9" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle