Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Masakra e Selenicës, qytetarët flasin në "Report TV": Shteti të mbledhë armët e shpërndara

2 days ago0 views

TXG8MkagApxY704

Report TV

Ngjarja makabre në Resulaj të Selenicës nuk ka tronditur vetëm banorët e zonës. Vrasja e 8 personave nga dora e 24-vjeçarit Ritvan Zykaj në Selenicë të Vlorës ka tronditur mbarë shqiptarët.

Në "Report TV", qytetarët fajsojnë 24-vjeçarin por edhe shtetin. Ata thonë se shteti duhet të marr masa që ngjarje në të atilla përmasa mos të ndodhin më.

Jam i indinjuar. Është fatkeqësi e kombit.

Qytetarë
Nuk mund ta imagjinosh. Masakër. Shumë tronditëse.

Qytetarë
Në Shqipëri s?duhet të ndodhte. Shumë masakër e madhe.

Qytetarë
Pasja e armëve në banesa shihet nga banorët e Tiranës si një arsyje më shumë për shënimin e ngjarjeve kriminale në vend. Ata shprehen se, armët e shpërndara nga depot në 1997 duhet të mblidhen nga autoritetet.

Shteti duhet të shkojë shtëpi më shtëpi për të mbledhur armët.

Qytetarë
Përderisa ai shëtistë në fshat me armë nuk ekziston shteti. Nuk i kanë mbledhur akoma armët e 97.

Qytetarë
Jashtë kamerave, kujtim Zykaj, gjyshi i autorit të vrasjes u ka përcjellë një mesazh të afërmve të tij: Ma sillni, edhe pse e kam nip, do ta djeg vetë të gjallë.

Në fshatin Resulaj, ka pllakosur heshtja dhe zia. Banorët janë ende të shokuar nga ajo ccfarë ka ndodhur, ata i janë kthyer përditshmërisë, por duket se e kanë të vështirë ta largojnë nga sytë imazhin e masakrës që u mori jetën 8 personave.

Report this video

Select an issue

Embed the video

Masakra e Selenicës, qytetarët flasin në "Report TV": Shteti të mbledhë armët e shpërndara
Autoplay
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x6rwd1e" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Add the video to your site with the embed code above