Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Hayvan Otlatırken Gökyüzünde Uçak Gördü, O An Hedefini Belirledi

evvelsi gün0 views

Kastamonu’nun Araç ilçesine bağlı bir köyde ikamet eden Ahmet Bulucu, ilkokul yıllarında gökyüzünde gördüğü uçak sonrası uçak mühendisi olmaya karar verdi. Bunun üzerine hayallerini süsleyen uçak için azmedip çalışan Ahmet Bulucu, üniversite sınavlarına girerek uçak mühendisi bölümünü kazandı. Bulucu, şimdi de yerli uçak projesinde yer almak için kendisine hedef koydu.

Türkiye Gazetesi YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


Kastamonu’nun Araç ilçesine bağlı Çavuşlu Köyünde ikamet eden ve çiftçilik yaparak geçimlerini sağlayan Ahmet Bulucu, hayvan otlattığı esnada gökyüzünden geçen uçağa hayran kaldı. Bunun üzerine uçaklara ilgi duymaya başlayan Ahmet Bulucu, uçaklar üzerinde araştırma yaparak uçak mühendisi olmak için kendisine hedef koydu. Uçmanın özgürlük olduğunu düşündüğünü söyleyen Ahmet Bulucu, üniversite sınavlarına hazırlanarak hayallerini süsleyen uçak mühendisliği bölümünü kazanacak puanı elde etti. Ahmet Bulucu, uçak mühendisliğini bitirdikten sonra yerli uçak projesinde de yer almak istediğini ve bu yönde de kendisine hedef koyduğunu belirtti.

“Hayvan otlatırken gökyüzünde gördüğüm uçak, hayallerimi süsledi”

Hazerbey Anadolu Lisesini okuyan ve üniversite sınavları sonrası Eskişehir Anadolu Üniversitesi Uçak Gövde-Motor Mühendisliği Bölümüne yerleşecek puanı elde eden Ahmet Bulucu, “İlkokula giderken köyde hayvan güdüyordum. Hayvan otlattığım esnada gökyüzünden bir ses geldi ve gökyüzüne baktım. Bir uçak geçiyordu. Sonra merak ettim bu uçaklar nasıl uçuyor diye. Bu uçaklar nasıl havada duruyor. Sonra uçaklar üzerine araştırma yapmaya başladım. Bunun üzerine uçak mühendisi olmaya karar verdim. Öyle bir hayalim ve merakım oldu. Ortaokul son sınıfta Hazerbey Eğitim Kurumlarının bursluluk sınavlarına girdim ve yüzde 100 bursluluk kazandım. Sağ olsun Orhan Hazer hocamızda bizleri okuttu” dedi.

“Yeni hayalim, yerli uçak projesinde yer almak istiyorum”

Yeni hayalinin yerli uçak projesinde yer almak olduğunu söyleyen Ahmet Bulucu, “Okurken hocalarım bana yardım ettiler, destek oldular, elimden tuttular. Üniversite sınavlarına hazırlandım ve girdiğim sınavlar sonucunda Eskişehir Anadolu Üniversitesi Uçak Gövde-Motor Bakım Mühendisliği Bölümünü kazanacak puanı aldım. Şimdi burayı tercih ettim. İnşallah uçak mühendisi olacağım. Şimdi bir hayalim daha var. Ülkemizin yerli uçak projesi bulunuyor. Bende bu projede yer alıp çalışmak istiyorum. Yerli uçak projesinde yar almak istiyorum. Motorunda, tasarımında çalışmak istiyorum. Bende, yerli uçak projesinin içerisinde olmak istiyorum” diye konuştu.

“Ben, uçmanın her zaman özgürlük olduğunu düşünüyorum”

“Ben, uçmanın her zaman özgürlük olduğunu düşünüyorum” diyen Ahmet Bulucu, “O yüzden insanlarında bir yerlere uçmasını istedim. Bu yüzden uçak yapmak istiyorum, bu yüzden uçak mühendisliğini tercih ettim. İnsanlarında özgürce yaşamasını ve özgürce uçmalarını istediğim için uçak mühendisi olacağım” şeklinde konuştu.

“Bol bol kitap okusunlar, günlük 3-4 saat ders çalışsınlar”

Kendisinin bir çiftçi çocuğu olduğunu ve bu köyden çıkarak neler başarabileceğini göstermek istediğini belirten Ahmet Bulucu, şöyle konuştu: “Ben, bir çiftçi çocuğum. Bu köyden çıkarak bizim gibi insanlarında neler başarabileceğini göstermek istiyorum. Arkadaşlarıma bol bol kitap okumalarını tavsiye ediyorum. Çünkü sürekli anlama üzerine sorular soruyorlar. Günlük 3-4 saat ders çalışmaları yeterli gelecektir”

“Oğlum, sürekli gökyüzünü gözetlerdi, bende merak ederdim gökyüzüne niye baktığını”

Uçak Mühendisliği bölümünü kazanan Ahmet Bulucu’nun babası Mehmet Bulucu ise, şunları kaydetti: “Küçükken oğlum hayvan otlattığı esnada sürekli göz yüzünü gözetlerdi. Gökyüzünden geçen uçaklara bakardı. Bende, bu çocuk ne yapıyor derdim kendime sürekli. Bir gün merak ettim sordum, oğlum niye sürekli gökyüzüne bakıyorsun dedim. Baba, ben uçak mühendisi olacağım dedi. Bende inşallah oğlum olursun dedim. Okulu bitir sınavlara gir bakalım dedim. Sınavlara girdi, şimdi de inşallah hayallerine kavuşacak inşallah”

===========================

#haber #gündem #sondakika #news #haberler #mühendis #amaç #hayal #başarı

============================

Türkiye Gazetesi Resmi Web Sitesi


Türkiye Gazetesi Sosyal Medya Adresleri


Türkiye Gazetesi Haber Akışı

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Hayvan Otlatırken Gökyüzünde Uçak Gördü, O An Hedefini Belirledi
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x6rw3vf" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle