Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

El Yapımı Sivas Bıçağına Bayram Öncesi Yoğun Talep

3 days ago0 views

Sivas'ta bıçak ustalarının el işçiliğiyle 76 ayrı işlemin ardından boynuz ve çelik kullanılarak ürettikleri dünyaca ünlü Sivas bıçağı, Kurban Bayramı öncesi yoğun talep görüyor.

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


Demircilerardı Mahallesi'ndeki Eski Sanayi'de bulunan bıçak ustaları Kurban Bayramı öncesi yoğun mesai harcıyor. Sivaslı bıçak ustaları gelişen teknolojiye ve seri üretimlere karşı el işçiliği ile bıçak üretmeye devam ediyor. 76 ayrı işlemden geçirerek üretilen bıçaklar Kurban Bayramı öncesi yoğun talep görüyor. Bıçak ustaları bayram öncesi artan siparişleri yetiştirmek için yoğun mesai harcıyor.

37 yıldır baba mesleği olan bıçak sanatını yaşatmaya çalışan İsmail Gölebatmaz Sivas bıçağının en önemli özelliğinin el işçiliği ile yapılması olduğunu söyledi. Kurban Bayram önce el yapımı bıçaklara talebin yoğun olduğunu ifade eden Gölebatmaz,"Sivas bıçağımızın en önemli özelliği elle yapılmasıdır. Bizim ağızlarını açtığımız bıçaklar uzun süre kesme özelliğini ve kalitesini kaybetmez. Sap ve çelik kısmı ise yıllar geçmesine rağmen kolay bir şekilde deforme olmaz. Sivas bıçakları internette ve reklamlarda satılan bıçaklarla kesinlikle kıyaslanamaz." dedi.

"Taleplere yetişemiyoruz"

Bıçakları yurtdışına gönderdiğini söyleyen Gölebatmaz,"Taleplere yetişemiyoruz nerede ise bazı çeliklerimiz ve malzemelerimiz bitmiş durumda. Aldığım siparişler ile birlikte Eylül ayının sonuna kadar doluyum. Bayram öncesi Türkiye'nin her yerinden hatta yurt dışından dahi siparişlerim var. Kurban bıçağı fiyatları 40 ile 50 lira arasında değişiyor. Kaliteli bir bıçağın fiyatı da 40 ile 50 lira arasında olmalıdır." diye konuştu.

#haber #gündem #sondakika #news #haberler #sivas #bıçak

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi


İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri

İhlas Haber Ajansı hakkında


İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için

Report this video

Select an issue

Embed the video

El Yapımı Sivas Bıçağına Bayram Öncesi Yoğun Talep
Autoplay
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x6rvkti" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Add the video to your site with the embed code above