Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Denizde rüzgarla dans - İZMİR

3 gün önce10 views

beyazgazete

beyazgazete

- Kite boardcuların sörf yapmaları - Kiteboard Eğitmeni Kerem Balık'ın hazırlık yapıp denize girmesi - Balık'ın sörfünün su altı kamerası ile görüntülenmesi - Kiteboard Eğitmeni Kerem Balık ile röportaj - Uçurtma ve sörf tahtası yardımıyla yapılan "kiteboard"da sporcular rüzgarı arkasına alarak su ve havayla adeta dans ediyor - Sporcuların denizden metrelerce yüksekte yaptıkları gösteri, bu sporun seyir zevkini artırıyor - Kiteboard eğitmeni Kerem Balık: - "Bu sporun tehlikeli bir spor olduğunu düşünüyorlardı. Malzemenin ve teknolojinin gelişmesiyle, doğru eğitimle beraber bunun tehlikeli değil riskli bir spor olduğunu anlamaya başladılar. İlgi her yıl çığ gibi artıyor"İZMİR (AA) - YUSUF ŞAHBAZ - Rüzgarı arkasına alarak sörf ve uçurtma yardımıyla denizden metrelerce yükselen kiteboard (uçurtma sörfü) sporcularının su ve havadaki dansı izleyenleri de heyecanlandırıyor.Türkiye'de rüzgar turizmi denince ilk akla gelen yerlerden Alaçatı'da yelken sörfünün yanı sıra uçurtma sörfü de giderek popülerliğini artırıyor.Uçurtma ve sörf tahtası yardımıyla yapılan su sporunda rüzgarın yönünü ve şiddetini hesaplayan sporcular, bellerine bağladıkları uçurtmayı havalandırıyor. Zaman zaman denizden metrelerce yükselen sporcular, yaptıkları hareketlerle izleyenlere unutulmaz bir gösteri sunuyor.Denizin sığ ve rüzgar alan yerlerinde yapılan bu sporda kullanılan uçurtmalar da gökyüzünde renk cümbüşüne sahne oluyor.Sadece Türkiye'nin değil dünyanın birçok noktasından gelen uçurtma sörfçülerinin sundukları şov izleyenlerin de büyük beğenisini topluyor.Her yaştan spor tutkununun ilgilendiği uçurtma sörfünde eğitimler ise yaklaşık bir ay sürüyor. - Rüzgar aşıklarının buluşma noktasıAynı zamanda milli sporcu olan kiteboard eğitmeni Kerem Balık, AA muhabirine, 2007'den bu yana kiteboard ile ilgilendiğini söyledi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirmesine rağmen hayallerinin peşinden koştuğunu aktaran Balık, bu sporun kendisine huzur verdiğini dile getirdi.Balık, kiteboarda ilginin son dönemde daha da arttığını ifade ederek, "Bu sporun tehlikeli olduğunu düşünüyorlardı. Malzeme ve teknolojinin gelişmesiyle, doğru eğitimle beraber bunun tehlikeli değil riskli bir spor olduğunu anlamaya başladılar. İlgi her yıl çığ gibi artıyor." diye konuştu.
Türkiye'nin uçurtma sörfü için çok uygun bir ülke olduğunun altını çizen Balık, özellikle Ege kıyılarında denizden esen meltemin kiteboard yapmayı kolaylaştırdığını vurguladı. - Kilosu 40'tan aşağı olanlar için uygun değilÇeşme'ye daha çok yerli turistin geldiğini anlatan Balık, "Böyle olmasına rağmen farklı ülkelerden rüzgar aşığı birçok kişiyi de ağırlıyoruz." dedi.
Kerem Balık, adrenalin yüklü bu sporda güvenlik önlemlerine dikkati çekerek şöyle devam etti:"Bu iş araba kullanmak, motor kullanmak gibi eğitim alınması gereken bir iş. Başlangıç eğitimleri bir hafta içinde bitirilebiliyor. Bu bir insanı kiteboardcu yapmıyor. Kendi başına kayabilmesi için biraz kilometre yapması gerekiyor. Bir insanın kiteboardcu olması için bir ay yeterli. Sağlık sorunu olmayan 7'den 70'e herkes yapabilir. Sadece kilosu 40'tan az olanlar için uygun değil. Eğitim almadan yapılmaması gereken adrenalin dolu bu spor için kurslar ise bin liradan başlıyor."Kerem Balık, uçurtma sörfünde yapılan hareketlerin daha çok serbest stil hareketler olduğunu belirten, "Bu hareketler minik hareketlerin kombinasyonu şeklinde. En basit hareketten başlayarak hareketleri üst üste koyuyoruz. Zorluk da burada artıyor. Dolasıyla danstaki adımlara da benziyor. 6'lı, 7'li kombinasyonlar söz konusu. Ne kadar hareket ekleyip karmaşıklaştırırsanız o hareket o kadar zor ve keyif verici oluyor." ifadelerini kullandı.

http://beyazgazete.com/video/webtv/yasam-11/denizde-ruzgarla-dans-izmir-580486.html

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Denizde rüzgarla dans - İZMİR
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x6ru53b" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle