Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Anne böbreği ile hayata tutundu

3 gün önce3 views

beyazgazete

beyazgazete

Doktorun ve hemşirenin hasta ile ilgilenmesi
-Enes Koç ve Cem Özcan röportaj

( ELAZIĞ ) ELAZIĞ

- Elazığ’da 2 böbreği de iflas eden 22 yaşındaki Enes Koç, annesinin böbreği ile hayata tutundu. Elazığ’da ikamet eden 3 çocuklu Zeynep ve Ahmet Koç ailesinin ortanca çocuklarından 22 yaşındaki Enes Koç’a, 5 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 5 yıl boyunca 3-4 ayda bir kontrollere gelen Koç’un son kontrolünde 2 böbreğinin de iflas ettiğini öğrendi. Doktorlar Koç’a diyalize girmesi ya da nakil olması gerektiğini söyledi.

Oğlunun durumunu öğrenen 44 yaşındaki anne Koç, hiç tereddüt etmeden böbreğini verdi. Yapılan tetkikler sonrası Fırat Üniversitesi(FÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde operasyona alınan Koç, başarılı geçen ameliyatın ardından annesinin böbreği ile hayata yeniden tutundu. Hastalık sürecini lise üçteyken başladığını belirten Enes Koç, “Acile gittik. Biyokimya istediler ve o zaman yetmezlik olduğunu anladık. Sonra takiplere başladık. 3-4 ayda bir takiplere geliyordum. Yani bir süre epey idare ettik. Aralarda bir hastaneye yatışlar da oldu. Sonra 5 yıl bu şekilde idare edebildik. Bu süre içinde son kontrole geldik. Kontrolde ise doktor, ya nakil ya da diyaliz dedi.
Buna göre bir hazırlık yapmamız gerekiyor ve ailenizle görüşmemiz gerekiyor dedi.
Ertesi gün ailemi çağırdım. Geldiler konuştular, nakil yapmaya karar verdik” dedi.
Babaanne de böbreğini vermek için gönüllü oldu Organ nakli için ilk olarak babaannesini gönüllü olduğunu dile getiren Koç, “Annemgil gönüllü olacaktı ama babaannem onlar genç diye izin vermedi. Babaannemin doku testleri sonucu benimle uyuştu fakat babaannemin de bir anormali vardı. İki böbreği birbirine yapışık olduğu için döner olarak kabul edilmedi. Sonra annem başvurdu. Süreç devam etti. Konsültasyonlar ve testler yapıldı. Bir aksilik çıkmadı. Geçtiğimiz bu ayın 25’inde çok şükür ameliyatı olduk“ diye konuştu.
Hastanın genel durumunun iyi olduğunu aktaran FÜ Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Cem Özcan ise , “Yakın zamanda taburculuğunu planlıyoruz. Böbrek gayet iyi çalışmakta. Pediatrik yaş gurubundan itibaren böbrek rahatsızlığı ortaya çıkmıştı. Son 6 ay içerisinde fonksiyonları yüzde 10 ‘a kadar düştü. Bazı problemlerden dolayı planladığımız tarihten bir ay sarkarak ameliyatını erteledik. 25 Temmuz’da ameliyatını başarılı bir şekilde tamamladık. Tedavi süreci şuanda devam ediyor. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde taburcu edeceğiz”diyerek bilgi verdi.

http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/anne-bobregi-ile-hayata-tutundu-580459.html

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Anne böbreği ile hayata tutundu
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x6ru2zm" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle