Nicklas Bendtner Scored Hat-trick Goals vs USA - Friendly Match - 2015
  • 6 years ago
Nicklas Bendtner's hat trick dooms USA vs. Denmark in friendly

Nicklas Bendtner scored his first international hat trick, taking advantage of an American defense that gave up two more late goals, and Denmark rallied to beat the United States 3-2 in an exhibition game at Aarhus on Wednesday night.

Jozy Altidore scored in the first half and set up former club teammate Aron Johannsson's goal in the second. But Bendtner tied the score in the 83rd minute and got the winner in the first minute of stoppage time. Christian Eriksen looped a ball over the defense and Bendtner ran onto it, took a touch and beat goalkeeper Nick Rimando from 15 yards for his 29th goal in 65 international appearances.

The U.S. is 2-6-3 since beating Ghana in its opener at the World Cup, where it was knocked out by Belgium in the second round. In a worrisome trend for the Americans, they have given up 12 goals from the 80th minute on in their last 12 games.

Bendtner triplázott, Dánia felülmúlta az USA-t

Az Egyesült Államok labdarúgó-válogatottja felkészülési mérkőzésen 3–2-es vereséget szenvedett Dániától. Nicklas Bendtner triplázni tudott a hazaiaknál.

Az Aarhusban megrendezett találkozón a vendégek a 19. percben szerezték meg a vezetést Jozy Altidore éles szögből lőtt góljával (0–1). Az előnyük azonban nem tartott sokáig, Nicklas Bendtner a 33. percben egyenlített, a Wolfsburg támadója négy méterről gurított az üresen tátongó kapuba (1–1).
Az Egyesült Államok a második félidőben is előnybe került, egy szép akció végén Aron Jóhannsson talált a kapuba (1–2). A vendégek a 83. percig tartották ezt az eredményt, a meccs vége azonban még tartogatott meglepetést – Bendtner kétszer is betalált!
A dánok csatára először kapáslövésből talált be, a 91. percben pedig ismét félfordulatból lőtt a kapuba, beállítva ezzel a 3–2-es végeredményt.

FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
Dánia–Egyesült Államok 3–2 (Bendtner 33., 83., 91., ill. Altidore 19., Jóhannsson 66.)