Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Paradise Papers: Apple da listede

9 ay önce26 views

“Paradise Papers” (Cennet Belgeleri) adıyla kamuoyuna sızan yeni belgeler dünyanın en güçlü ve zengin isimlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarıyla ilgili gizli bilgileri ortaya çıkardı. Belgelerde teknoloji devi Apple da yer alıyor. Karının bir kısmını İrlanda’daki yan kuruluşlara kaydırarak vergiden kurtulan Apple‘ın, Karayipler’de offshore hesapları için ada arayışında olduğu ortaya çıktı.

Belgelerde adı geçen bir diğer dev şirket ise Nike. İş yaptığı ülkelerdeki vergileri azaltmaya çalışan Nike‘ın Bermuda’daki yan kuruluşları üzerinden hareket ettiği kaydedildi.

Offshore hizmet sağlayıcısı Appleby hukuk firmasından sızıdıral belgeler ayrıca milyarderlere ait lüks yat ve jetlerin Avrupa’daki vergi sisteminden kaçırıldığını gösteriyor. Britanyalı Formula 1 pilotu Lewis Hamilton‘ın Appleby‘ın Man Adası biriminin yardımıyla lüks jeti için vergi iadesi aldığı belirtiliyor.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) incelediği 13 milyondan fazla belge içinde 93 Türk’e ait şirketler de var. Paradise Papers’a göre Başbakan Binali Yıldırım‘ın oğulları Bülent ve Erkam Yıldırım’ın Malta’da yöneticisi olduğu 5 şirket bulunuyor.

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Paradise Papers: Apple da listede
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x680z85" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle