Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Eşinden Ayrılan Rus Kadın, İşitme Engelli Üvey Oğlunu Bırakmadı

11 months ago72 views

Rusya’dan 15 yıl önce turist olarak geldiği Türkiye’de kendisi gibi işitme engelli olan Türk vatandaşıyla evlenen Marina Tiyatina, eşinden ayrıldıktan sonra biri işitme engelli ve üvey olmak üzere 4 çocuğuna hem annelik hem de babalık yapmaya başladı.

İşitme engelli Rus vatandaşı Marina Tiyatina, 15 yıl önce turist olarak geldiği Türkiye’de kendisi gibi işitme engelli olan bir Türk vatandaşıyla tanışıp, kısa sürede evlendi. Bu evlilikten üç çocuğu olan Tiyatina, eşinin önceki evliliğinden olan oğlu Kasım Kılıç’a da 4 yaşından beri annelik yaptı. 3 yıl önce eşiyle anlaşmazlıklar yaşayınca ayrılan Tiyatina, 3 çocuğu ve üvey oğlunun da velayetini alarak, Bağlar ilçesinde tuttuğu bir evde yaşam mücadelesi vermeye başladı. Hiçbir maddi destek almayan Tiyatina, komşuların verdiği eşyalarla evi donatıp bir iş yerinde temizlik işçisi olarak çalışmaya başladı. Eşinden nafaka da almayan Tiyatina, kendisi gibi işitme engelli olan üvey oğlu Kasım’ın futbola tutkusunu görünce onu futbola teşvik etti. Her konuda ona destek olan Tiyatina, bu desteği sayesinde oğlunun milli takıma seçilmesini sağladı. 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatları için İşitme Engelliler Milli Futbol Takımına seçilen Kasım, annesinin çabalarını boşa çıkarmayarak, eve altın madalya ile döndü. Çalıştığı iş yeri iflas edince bir anda işsiz kalan Tiyatina, 4 çocuğuyla birlikte zor günler geçirmeye başladı. İşitme engelli oldukları için iş bulmakta zorlanan Tiyatina ve Kasım’ın kötü günler için biriktirdikleri para da bitince aile kiralarını ödeyemez duruma geldi.

“Üvey oğlum demek istemiyorum”

Kasım Kılıç’ı üvey oğlu olarak görmediğini ifade eden Tiyatina, “Boşandıktan sonra eşimin oğlunu da yanıma aldım. 16 yıldır bizimle beraber.Benim üç çocuğum konuşabiliyor ama Kasım da benim gibi işitme engelli. Kasım’ı abileri olarak görüyorlar. Öz üvey ayrımı bizde yok. Biz onu öz olarak görüyoruz. Kasım onlara abilik yapıyor. Çok destek çıkıyor. Ben çalışıyor olduğum zamanlar Kasım başlarında durur ilgilenirdi. Biz tamamen bir aileyiz. Kasım için de birçok yere iş başvurusunda bulunduk.Son 3,5 ayda firma sıkıntı yaşadığı için işsiz kaldım. O günden bu yana maddi sorunlar yaşıyorum. Son iki yıldır düzenli olarak çalışıyordum ama işyeri iflas edince bırakmak zorunda kaldım. Vakıf ve birçok yardım kuruluşuna başvurdum ama bir sonuç alamadık henüz. Arkadaşlar, eş, dost aile biraz destek oluyorlar o şekilde geçiniyoruz. 15 yıldır Türk vatandaşıyım. Kiracıyız ve ev sahibi haklı olarak sorun çıkarıyor ama yine de bir yerde bizi idare ediyor” dedi.

“Ya Kasım ya ben iş bulabilirsek geçineceğiz”

Kasım ya da kendisi iş bulunca geçinebileceklerini aktaran Tiyatina, şunları kaydetti: “425 TL kira veriyorum. Diyarbakır’ın sıcağı malum. Elektrikler de gidip geliyor. Bu yüzden buzdolabımız da bozuldu. Tamirci getirdik buzdolabı artık olmuyormuş. Biz de attık buzdolabını.Zaten küçük piknik tüpüyle yemeğimizi yapıyoruz. Büyük tüp alacak paramız da yok. Dolap olmadığı için yemekleri ufak ufak günlük yapıyoruz. Birikmiş paramız da kalmadı. Eş dost sayesinde geçiniyoruz.4 çocuğum var ve ben sabrediyorum.Koltuk takımlarını iş yerinden arkadaşlar vermişti.4 çocuğumla bir başımıza ayakta durmaya çalışıyoruz.51 yaşındayım ama çalışabilirim. Çocuklarım okusun istiyorum. İş olmadığı zaman onları okula da gönderemeyeceğim. Maddi manevi sıkıntıdayım.Kasım da işsiz o da kendine iş bulabilseydi kendi hayatını idame ettirebilseydi . Evde ev işlerinde bana hep yardımcı olur. Hasta olduğumda günü geldi bulaşık yıkadı, yemek yaptı. Kardeşlerine baktı. Oğlumdan memnunum.”

"Öz annem bakmadı"

Annesinin desteğiyle spora yöneldiğini ve böylece Milli Takıma seçildiğini anlatan Kasım Kılıç ise, “Akşam idmana giderdim sabah okula giderdim. 8 yaşından beri futbolla uğraşıyorum. Devamlı maç yapıyorduk.Öz annem bakmadı bize üvey annem beni büyüttü. Birkaç kulüpte oynadım. 2016’da da Polonya’ya gittik. Orada ikincilik elde ettik. Bu yıl da Samsun’da düzenlenen 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatlarına milli sporcu olarak katıldım. Finalde Ukrayna’yı 4-3 yenerek kazandık. Geçen yıl Manavgat Spor Kulübündeydim. Son zamanlarda bana çok destekleri oldu. Kardeşlerimle aram çok iyi. Maçlara gittiğim zaman aklım onlarda kalıyordu. Onları çok seviyorum. Abilik yapıyorum onlara. Erkek kardeşim futbolla çok ilgili. Onla da ilgileniyorum. Onu da yetiştirmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

=========================================

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi


İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri

İhlas Haber Ajansı hakkında


İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için

Report this video

Select an issue

Embed the video

Eşinden Ayrılan Rus Kadın, İşitme Engelli Üvey Oğlunu Bırakmadı
Autoplay
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x5wuc7c" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Add the video to your site with the embed code above