Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Irak ordusu Telafer'i kuşattı

11 ay önce90 views

Irak‘ın Telafer kentinden kaçış sürüyor.

Son üç günde, çoğunluğunu Türkmenlerin oluşturduğu yaklaşık bin 500 kişi, evlerini terk ederek Musul yakınlarında mülteciler için kurulan merkeze ulaştı.

Irak ordusu IŞİD örgütünün kontrolündeki kenti geri almak için operasyon hazırlığında. Ordu güçlerinin kenti kuşattığı açıklandı.

Bölgeden kaçmayı başaranlardan Türkmen bir kadın çektikleri sıkıntıları anlatıyor: “Su yoktu. Çoğumuzun içtiği su temiz su değildi. İçtiğimiz su ve bir parça ekmekle hayatta kalmaya çalıştık. Yiyecek alabileceğimiz hiç bir yer yoktu. Olanlarsa çok pahalıydı. Paranız varsa karnınızı doyuruyordunuz. Yoksa açlık çekiyordunuz. Benim eşim öldü. Böbreği iflas etti. Naaşını buraya getirmeme izin vermediler. Oğlumsa IŞİD örgütünün elinde.”

Baduş semtindeki merkeze ulaşanlar ilk önce sağlık kontrolünden geçiriliyor, gerekli işlemlerin ardından mülteci kamplarına sevk ediliyor.

Iraklı yetkililer ayrıca, Telafer’den gelen grubun arasında IŞİD örgütüne katılanların olup olmadığını araştırıyor.

Telafer üç yıldır örgütün elinde. Bölge yaklaşık 2 bin IŞİD militanının olduğu sanılıyor. Kenti kurtarma operasyonuna İran destekli Haşdi Şabi milislerin de destek vermesine Ankara ve Irak Türkmenleri tepkili.

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Irak ordusu Telafer'i kuşattı
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x5wthae" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle