Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Musul: Evlerin dönenler enkaz yığını buluyor

geçen yıl32 views

Irak‘ın Musul kentinin Irak Şam İslam Devleti terör örgütü IŞİD’in 3 yıl süren işgalinden kurtarılmasının ardından, Musullular evlerine dönmeye başladı.

Koalisyon güçleri desteğindeki Irak Ordusu’nun 9 ay süren harekatı sırasında çeşitli kamplarda hayatlarını sürdüren çoğu Musullu, cadde ve sokaklarıyla binalarında çatışmaların yaşanmış olduğu şehirde evlerinin yerine enkaz yığınıyla karşılaşıyor:

“Batı Musul tamamen terk edilmiş halde. Sadece gelip giden araçlar görüyorsunuz. Orada yaşayan kimse yok. Hiçbir ihtiyaç maddesi bulamazsınız. Oradaydık geri döndük. Kalmanın bir anlamı yok.”

“Irak ordusu topraklarımızı kurtardığını söyledi. Biz de evlerimizi görmeye gittik. Yerle bir olduğunu gördük. Ne bir eşya ne bina, ne yapı, hiçbirşey kalmamış. Hayalet şehir gibi .Ölümün korkunçluğunu hissediyorsunuz. Ortada ne büyük bir yıkım olduğunu görüyorsunuz.”

Dicle Nehri üzerindeki tüm köprülerin yıkıldığı Musul’un iki yakası arasındaki geçiş, dubalar üzerine oturtulan geçici köprüyle sağlanıyor.

Çatışmalar süresince en az 800 bin kişinin evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı şehirde 7 binden fazla sivilin hayatını kaybettiiği tahmin ediliyor.

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Musul: Evlerin dönenler enkaz yığını buluyor
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x5ujrl6" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle