Landol az ExoMars űrexpedíció szondája a Marson

  • 8 years ago
Történelmi pillanathoz érkezett ExoMars űrexpedíció. A Giovanni Schiaparelli olasz csillagászról elnevezett szonda ma landol a Mars felszínén. A modult márciusban indították a kazahsztáni Bajkonurból, és 2022-ig biztosan a Marson marad, hogy adatokat gyűjtsön, és az élet jelei után kutasson.

Eddig minden az eredeti terveknek megfelelően halad. Az 577 kilogrammos szonda vasárnap vált le a szállító eszközéről, és három napra volt szüksége, hogy beléphessen a Mars légkörébe. A darmstadti irányító központjban már mindenki az utolsó szakaszt várja.

Az ExoMars expedícióra az Európai Űrügynökség (ESA) 1,3 milliárd eurót, az orosz Roszkoszmosz pedig egymilliárd eurót költött.

– Hat perc terror. Az Európai Űrügynökség mérnökei így nevezik azt az időszakot, amikor a Schiaparelli szonda leereszkedik a vörös bolygó felszínére. Ebben a hat percben a modullal nem veszik fel a kapcsolatot, automatikus üzemmódban lesz. 21 ezer km/h-s sebességgel lép be a Mars légkörébe, ahol 1700 fokos hőmérsékletnek kell ellenállnia. Ezt követően egy ejtőernyővel ereszkedik, a tolóerő pedig csökkenti a süllyedés sebességét. A kutatók szerint a leszállási zóna több milliárd évvel ezelőtt egy tó vagy egy tenger lehetett. A Schiaparelli szonda kevés adatot tud majd küldeni. A legfontosabb, hogy a leszállási technikát gyakorolják vele, amely majd a 2020-as második ExoMars missziónál lesz fontos – mondta kollégánk, Claudio Rosmino.

Az Európai Űrügynökség „hivatalos oldalán”:http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/ExoMars/Live_updates_ExoMars_arrival_and_landing folyamatosan beszámolnak az eseményekről.

Watch #ExoMars live – ESA_TGO orbit insertion and ESA_EDM #marslanding – streaming starts Weds 19 October from 15:00 CEST (13:00 GMT) pic.twitter.com/m5S3B7U7Cd— ESA (@esa) 18 octobre 2016

Recommended