Талибанският наплив по южната ни граница се засилва

  • 10 years ago
Талибанският наплив по южната ни граница с Турция се засилва. Ислямистите, кандидати за статут на бежанци, вече използват и нови методи за преминаване на границата. Влизат в бетоновози, цистерни. Най-нагло се разхождат от турската страна на границата и като видят, че не могат да минат през оградата, където има такава, минават през други места, включително река Резовска, когато не е достатъчно пълноводна, и от чийто бряг правителството на Иван Костов подари на Турция.


...Така реката бе притисната плътно до българския бряг на лонгоза. Но това не се оказа достатъчно за холдинга, наречен турска държава, включващ фирмата ДПС. Когато изкуственият бряг достигна пясъчната коса на залива, Турция започна да изгражда каменна стена върху пясъка в северна посока, в протежение на 500 метра пред българския бряг и навътре във водите на залива. Тези турски действия едва не предизвикаха въоръжен конфликт между двете държави в края на 70 години на 20 век.

В началото на 80-те години на 20 век се бяхме договорили с турската страна изходната, началната точка за делимитацията на морските пространства между България и Турция да бъде на базисната линия, която свързва Резово на българска територия и н. Бегендик - на турска територия. Месторазположението на тази точка беше приблизително на разстояние 1/3 от н. Резово и 2/3 от н. Бегендик. Освен това бяхме се договорили водите на Резовския залив, затворени на запад от тази базисна линия, да бъдат обявени за вътрешни води с тенденция да се отвори устието на р. Резовска за свободен достъп от населението на двете съседни страни. С промените в България след 1989 г., договореното, под натиска на Турция, бе "демократично" предоговорено и разбира се, България е отстъпила от завоюваните позиции в залива.

По-късно, в период на изключително топлите чувства, които изпитваха един към друг Иван Костов и Месут Йелмаз, между двете страни бе подписано споразумение - на 4 декември 1997 г. - за делимитация на морските пространства. С това споразумение българският достъп до залива бе почти ликвидиран.
...

Не България, а Турция определя правилата на играта в двустранните отношения. Но щом като част от едно споразумение не е изпълнено, то всяка страна би могла да се позове на неизпълнение и да се оттегли от споразумението. Не само не бе започнато разчистване, но голямото количество вода, което се изля през юли 2006 г. в този район, доведе до отмиване на десетина-петнадесет метра от турската дига в морето. Турция, без консултации с България и без да отчете договореностите за разчистване, възстанови дигата с нов материал, а старият материал остана на дъното в залива и може да се очаква в скоро време да послужи като основа за продължаване на турската дига навътре в морето и към българския бряг.

Необходимо е да се преустанови продажбата на всякаква земя на турски граждани, независимо от това дали имат и чуждо, включително българско гражданство.


http://www.novazora.net/2007/issue11/story_03.html

Recommended