Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Beğen
Daha sonra izle
Paylaş
Ekle

Mısır meydanları 'Meydan''la peyaz perdede

4 yıl önce48 views

Tüm dünya son üç yıldır Mısır‘ın otokratik lideri Hüsnü Mübarek’in halk ayaklanması sonrası yıkılışına ve ardından ülkenin seçimle gelen ilk devlet başkanı Muhammet Mursi’nin geçtiğimiz Temmuz ayında ordu tarafından devrilişine şahit oldu.

Özgün adı ‘The square’ olan ‘Meydan’ Mısır asıllı Amerikalı film yapımcısı Jehane Noujaim’in belgesel niteliğinde çektiği bir film.

Jehane Noujaim / filmin yapımcısı:
“Film temelde üç ana karakterin son iki-iki buçuk yıl boyunca Tahrir meydanına gidip, burayı diktatör rejimlere karşı bir ayaklanma aracı olarak kullanmalarının kişisel bir yolculuğunu anlatıyor. İktidarda Mübarek rejimi, ordu yönetimi veya Müslüman Kardeşler de olsa diktatörlere karşı ayaklanmalar devam ediyor.”

Film sadece Mısır’daki değişimlere odaklanmıyor, Noujaim’in de dediği gibi seyirci, çeşitli arka planlardan Mısırlıların gözleriyle yaşananları tecrübe ediyor. “Bu film hayatın farklı kesimlerinden gelen karakterleri takip eden derin bir insan hikayesi aslında. Ahmet, Kahire’nin gecekondu bölgesinde büyümüş ve gazetecilik okumuş ancak hayatını ve geleceğini değiştirecek hiçbir fırsat eline geçmemiş biri; Halit, sanki ‘Uçurtma Avcısı’ filminden çıkıp gelmiş bir karakter ve sanki uzun geçmişi olan siyasi aktivistler gibi çatışma zamanları hakkında neler olup bittiğini açıkça ifade eden bir tip; Mehdi ise 25 yıldır Müslüman Kardeşlerle birlikte olmuş ama şimdi inançlarını sorgulamaya başlamış bir diğer kişi.”

‘Meydan’ geçen yıl Dubai film festivalinde en iyi belgesel-film ödülünü aldıktan sonra Sundance ve Toronto Film Festivallerinde de ödüller kazandı.

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Mısır meydanları 'Meydan''la peyaz perdede
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x19o5mc" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle