Za svědky minulosti: Vláček jménem kamarád (1986)

Jack Addams
25
299 views
  • About
  • Export
  • Add to
Dokument z cyklu výprav za technickými památkami, tentokrát o úzkokolejné dráze u Jindřichova Hradce (JHMD).
Připravili: T. Krejčík, M. Švihálek, J. Nekuda a J. Večeřa
1986, 4:3

Jsou železniční tratě protínající celé kontinenty. Vlaky po nich uhánějí sem a tam a převážejí miliony lidí. Jsou i jiné železnice. Proplétají se mezi políčky a lesy, jako svědkové dávno zapomenutých časů, jako připomínka něčeho, co máme rádi. Ticho a klid, to je nádraží v Jindřichově Hradci. Tudy neprojíždějí vlaky jeden za druhým, ani tu nevznikají mezi cestujícími tlačenice. Čas jakoby se tu zastavil. Typické maloměstské nádraží. A přece v jisté době vznikl plán udělat z něho významnou dopravní křižovatku. Ano, železná dráha spojí zapadlé městečko se světem. Nadšení inženýrů, ale i obyčejných dělníků neznalo mezí. Původně se počítalo s tím, že trať bude mít normální rozchod, ale c. k. Rakousko-Uherské úřady rozhodly jinak. V té době totiž mocnářství anektovalo Bosnu a Hercegovinu a na jejich území byla zrušena řada úzkokolejných drah. Materiál mohl být použit v Jižních Čechách.
Speciální úzkokolejné podvalky musí být upevňovány pod podvozky s normálním rozchodem. Pouhých 76 cm, téměř 2x méně než evropský standard činí rozchod kolejnic na dráze mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí. Něco takového není široko daleko k vidění. Člověk by řekl: technický nesmysl, ale kdo vlastně rozsoudí, které myšlenky mají opravdu křídla? Jak nekonečné jsou obzory techniky a jak krásné je vynalézat. Klid malého nádražíčka téměř nic neruší. Technická konzerva existuje už skoro 90 let. Stařičké vagónky se už dnes na cestu nevydají. Od roku 1965 odpočívají na vedlejší koleji jako ztichlí svědkové časů dávno minulých. Jejich úkol převzaly vagónky nové. Už nikdy nebudou děti mávat z okének miniaturních vozů. Snad se s nimi setkáme alespoň v muzeu. Také signalizační zařízení pamatuje mocnářství. Kdo nasedne do vláčku, jako by se vydával do dětství našich dědů.
Zahájení provozu se konalo v listopadu 1897. Mezi ...
http://jhmd.cz/

súvisí aj s / associated also with:
železnica železnice zeleznica zeleznice parní parný Steam vlak vlaky Train Trains Railway Railroad motorový motorové motorová rušeň rušne lokomotiva ČSD železničná železniční doprava stanica trať podval podvaly pražec pražce posun ČD SŽDC DMU
tovar nákladný nákladné nákladní Freight
česky Czech
železničné priecestie priecestia železniční přejezd rampy závory

1 comment

...
Zahájení provozu se konalo v listopadu 1897. Mezi slavnostními hosty nechyběl ani farář s ministranty, inu, veliká sláva. Vlevo vede normální trať, vpravo úzkokolejka. My se vydejme tam, kde začalo mládí našeho století. Blažejov je první zástavkou. Čas nijak neublížil stařičké nádražní budově, ani lidem, kteří ji obývají. V létě kvetou za okny červené a bílé muškáty a nad ztichlými pražci se prohání čistý vítr. Vzpomínky se vynořují jedna za druhou, jak rytmus kol odměřuje cestu do dětství. Nepospíchej. Náš vláček má jméno Kamarád. Kdo chce někam dojet rychle, tak si určitě nevybere úzkorozchodný vlak. Kdo chce prožít něco pěkného, kdo je turista, má rád přírodu, rozhodně nasedne do vláčku, který třicetikilometrovou rychlostí pojede 1,5 hodiny do Bystřice a nepojede autem.
Pára byla k vidění na zdejší trati ještě docela nedávno. Poslední parní lokomotiva však odtud dojela až daleko do Prahy, do Národního technického muzea, kde je vystavena. Není už starých strojů, není už lidí, kteří jim vládli. Zbyly jen zažloutlé fotografie a pýcha v očích strojvůdců. Zrcadla rybníků zdraví poutníka, vlak patří k Jižním Čechám stejně, jako jejich vršky a údolí. Kolejnice si to šněrují v zákrutech podle toho, jak si přisazovali majitelé pozemků. Jedni se chtěli trati zbavit, jiní jí naopak chtěli být co nejblíže. Střížovice – tady si dieselová lokomotiva oddechne, část vagónů bude totiž odpojena, protože je třeba naložit zboží z místní továrny. Dál pojede vláček jen s několika zbylými vagony.
Co je vlastně v životě důležité? Rychlost nebo umění postát a zadívat se? Vláček vám poradí, pokud umíte naslouchat. Tady bude vláček potřebovat veškerou sílu, blíží se k nejvyššímu místu trati nedaleko Senotína. Koleje jakoby mířily přímo do nebe. Něco přes 2 hodiny trvá jízda úzkorozchodnou dráhou z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. 33 kilometrů. Je na nich 70 mostů a mostků, nejdelší z nich je 60m viadukt nedaleko Albeře. Cesta skončila, dál koleje nevedou. To, co trvá, je silnější než opuštěnost starých nádraží. Kamarádství. Važte si jeho ceny, neboť ono vám pomůže najít sílu k novým cestám.
By Jack Addams last year