Advertising Console

  Za svědky minulosti: Vláček jménem kamarád (1986)

  Repost
  Jack Addams

  by Jack Addams

  46
  435 views
  Dokument z cyklu výprav za technickými památkami, tentokrát o úzkokolejné dráze u Jindřichova Hradce (JHMD).
  Připravili: T. Krejčík, M. Švihálek, J. Nekuda a J. Večeřa
  1986, 4:3

  Jsou železniční tratě protínající celé kontinenty. Vlaky po nich uhánějí sem a tam a převážejí miliony lidí. Jsou i jiné železnice. Proplétají se mezi políčky a lesy, jako svědkové dávno zapomenutých časů, jako připomínka něčeho, co máme rádi. Ticho a klid, to je nádraží v Jindřichově Hradci. Tudy neprojíždějí vlaky jeden za druhým, ani tu nevznikají mezi cestujícími tlačenice. Čas jakoby se tu zastavil. Typické maloměstské nádraží. A přece v jisté době vznikl plán udělat z něho významnou dopravní křižovatku. Ano, železná dráha spojí zapadlé městečko se světem. Nadšení inženýrů, ale i obyčejných dělníků neznalo mezí. Původně se počítalo s tím, že trať bude mít normální rozchod, ale c. k. Rakousko-Uherské úřady rozhodly jinak. V té době totiž mocnářství anektovalo Bosnu a Hercegovinu a na jejich území byla zrušena řada úzkokolejných drah. Materiál mohl být použit v Jižních Čechách.
  Speciální úzkokolejné podvalky musí být upevňovány pod podvozky s normálním rozchodem. Pouhých 76 cm, téměř 2x méně než evropský standard činí rozchod kolejnic na dráze mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí. Něco takového není široko daleko k vidění. Člověk by řekl: technický nesmysl, ale kdo vlastně rozsoudí, které myšlenky mají opravdu křídla? Jak nekonečné jsou obzory techniky a jak krásné je vynalézat. Klid malého nádražíčka téměř nic neruší. Technická konzerva existuje už skoro 90 let. Stařičké vagónky se už dnes na cestu nevydají. Od roku 1965 odpočívají na vedlejší koleji jako ztichlí svědkové časů dávno minulých. Jejich úkol převzaly vagónky nové. Už nikdy nebudou děti mávat z okének miniaturních vozů. Snad se s nimi setkáme alespoň v muzeu. Také signalizační zařízení pamatuje mocnářství. Kdo nasedne do vláčku, jako by se vydával do dětství našich dědů.
  Zahájení provozu se konalo v listopadu 1897. Mezi ...
  http://jhmd.cz/

  súvisí aj s / associated also with:
  železnica železnice zeleznica zeleznice parní parný Steam vlak vlaky Train Trains Railway Railroad motorový motorové motorová rušeň rušne lokomotiva ČSD železničná železniční doprava stanica trať podval podvaly pražec pražce posun ČD SŽDC DMU
  tovar nákladný nákladné nákladní Freight
  česky Czech
  železničné priecestie priecestia železniční přejezd rampy závory