Advertising Console

  Aşkın Aldı Benden Beni Bana Seni Gerek Seni Piyano En Güzel Enstrümantal İlahi Kaside Yunus Emre Enstrümantal Karaoke Ezgi Slow Sözsüz Melodik Melodisel Ezgisel Çalgı ile Çalgısal Yemek Fon Müziği

  Repost
  12 537 izlenme
  Güneş Yakartepe "Aşkın Aldı Benden Beni Bana Seni gerek seni" Yunus Emre ilahisinin Senfonik Piyano Eşlik Notalarını yazdı. ve Senfoni formunda Akustik Stand Yamaha Piyano ile çaldı.
  Aşkın Aldı Benden Beni Bana Seni Gerek Seni
  Aşkın aldı benden beni
  Bana seni gerek seni
  Ben yanarım dünü günü
  Bana seni gerek seni
  Ne varlığa sevinirim
  Ne yokluğa yerinirim
  Aşkın ile avunurum
  Bana seni gerek seni
  Aşkın aşıklar öldürür
  Aşk denizine daldırır
  Tecelli ile doldurur
  Bana seni gerek seni
  Aşkın şarabından içem
  Mecnun olup dağa düşem
  Sensin dün ü gün endişem
  Bana seni gerek seni
  Sufilere sohbet gerek
  Ahilere ahret gerek
  Mecnunlara Leyli gerek
  Bana seni gerek seni
  Eğer beni öldüreler
  Külüm göğe savuralar
  Toprağım anda çağıra
  Bana seni gerek seni
  Yunus'durur benim adım
  Gün geçtikçe artar odum
  İki cihanda maksudum

  Yaşamı konusunda yeterli bilgi olmadığı gibi onunla ilgili kaynaklarda anlatılanlar da birbirini tutmaz. Nerede, hangi yılda doğduğu kesinlikle bilinmiyor. Kimi kaynaklarda Anadolu'ya Doğu'dan gelen Türk oymaklarından birine bağlı olup, 1238 dolaylarında doğduğu söylenirse de kesin değildir.

  1320 dolaylarında Eskişehir'de öldüğü söylenir. Batı Anadolu'nun birkaç yöresinde 'Yunus Emre' adını taşıyan ve onunla ilgili görüldüğünden 'makam' adı verilen yer vardır. Yapılan araştırmalara göre şiirlerinin toplandığı Divan ölümünden yetmiş yıl sonra düzenlenmiştir. Anadolu'da 'Yunus Emre' adını taşıyan ve Yunus Emre'den çok sonraları yaşamış başka şairlerin yapıtlarıyla karışan şiirlerinin bir bölümü dil incelemeleri sonunda ayıklanmış, böylece 357 şiirin onun olduğu konusunda görüş birliğine varılmıştır. Gene Yunus Emre adını taşıyan ve başka şairlerin elinden çıktığı ileri sürülen 310 şiir daha derlenmiştir. Onun dil, şiir ve düşünce bakımından özgünlüğü ve etkisi, ilk düzenlenen Divan'daki şiirleri nedeniyledir.
  Yunus Emre'nin şiirinde, edebiyat tarihi bakımından, dil, düşünce, duygu ve yaratıcılık gibi dört önemli sorun sergilenir. Bu sorunlar bir görüş ve inanış bütünlüğü içinde ele alınır, insan konusunda odaklaştırılır. Şiirde işlenen konular ise insan, Tanrı, Varlık Birliği, sevgi, yaşama sevinci, barış, evren, ölüm, yetkinlik, olgunluk, alçakgönüllülük, erdem, eliaçıklık gibi genellikle gerçek yaşamı ilgilendiren kavramlardır. O, bu kavramları, şiirinin bütünlüğü içinde temel öğe olarak sergilemiştir.
  İnsan bir 'sevgi varlığı'dır, tin ile gövde gibi iki ayrı tözden kurulmuştur. Tin tanrısaldır, ölümsüzdür, gövdede kaldığı sürece geldiği özün ve yüce kaynağa, tanrısal evrene dönme özlemi içindedir. Gövde dağılır, kendini kuran öğelere ayrılır. İçinde insanın da bulunduğu tüm varlık evreni toprak, su, ateş ve yel gibi dört ilkeden kurulmuştur. Bu dört ilke yaratılmıştır, yaratıcı da Tanrı'dır. Tanrı, bu dört ilkeyi yarattıktan sonra, ayrı ayrı oranlarda birleştirerek varlık türlerinin oluşmasını sağlamıştır. İnsan sevgi yoluyla Tanrı'ya ulaşır, çünkü insanla Tanrı arasında özdeşlik vardır. Ancak, insanın bu madde evreninde bulunması, tinin tanrısal kaynaktan uzak kalması bir ayrılıktır. Bu ayrılık insanı, yaşamı boyunca Tanrı'yı düşünme, ona özlem duyma olaylarıyla karşı karşıya getirmiştir.
  Gerçekte insan-Tanrı-evren üçlüsü birlik içindedir, var olan yalnız Tanrı'dır, türlülük bir 'görünüş'tür. Çünkü Tanrı, kendi özü gereği, bütün varlık türlerini kapsar, her varlıkta yansır. Evreni kuran öğelerle insanın gövdesini oluşturan ilkeler özdeştir. Bu özdeşlik tanrısal tözün bütün varlık türlerinde, biçimlendirici bir öğe olarak bulunmasından dolayıdır. Tanrısal tözün nesnel varlıklarda bulunması bir 'yansıma' niteliğindedir, çünkü Tanrı yarattığı nesnede yansıyınca 'oluş' gerçekleşir.
  Güneş yakartepe piyano piyanist piano muzik net Ön bellek Benzer medıne arap ıslam muslim ilahi ilahiler dinle ilahisi ilahilerini ilahi indir ilahi izle yeni seyret en güzel ilahiler Grup Akabe hak hafız müezzin camii cami ibadet iman imam sana Popüler İlahisi Son Eklenen ılahıler Karışık İlahiler Müziksiz ılahıler inaç inanan kul hak ibadet namaz oruç haç zekat dinsel kandil helal hilal NOTA LİSTESİ Senfoni piyano senfonik inanç inan kul hak sami yusuf allah islam ilahi kuran allah hz muhammed ilahisi aziz 2b enstrumantel ılahiler aşkın aldı benden beni bana seni gerek seni segah ilahı video sony siir Peri YunusEmre HD,
  piyano,piyanist,Popüler,Son,SÖZLÜK,anlamı,hal,sitem,söz,İlahiyat,eda,güzele,bak,sevap,Ruhi,Su,Yunus,Emre,Aşkın,Aldı,Benden,Beni,sözleri,şarkı,sözü,online,dinle,klibi,indir,bedava,telefon,melodisi,ANA,SAYFA,SOHBET,GÜZEL,SEVGİ,SÖZLERİ,RÜYA,TABİRLERİ,BURÇLAR,BEBEK,KAHVE,FALI,Mehmet,Emin,Ay,İlahİ,tanrı,özgü,tanrısal,bu,ne,tuhaf,gibi,şaşma,bildirir.,çok,güzel,mükemmel.,övmek,ona,dua,etmek,için,yazılıp,makamla,okunan,nazım,Türkçe,İngilizce,sözlük,İLAHİ,ansiklopedi,allah
  DV Ders Egzersiz Enstruman Şarkı Sözü Lyrics Ünlü Klip Remiks Eser Müziği Versiyon 2 Son Piyano Yorum Vokal Ezgi Nota Türk Pop Rock Türkçe Sözlü
  Müziği Hafif Müzik instrumantel MELODİK KARAOKE KAROKE FON MÜZİK ENSTRUMANTAL SLOW HAFİF Piyano Eser